Domena .pl

Domena .pl

Domena .pl jest najpopularniejszym rozszerzeniem w Polsce. Dla wielu użytkowników naturalnym jest wręcz pisanie adresów domen kończących się na .pl. Warto zatem bliżej się przyjrzeć temu rozszerzeniu i poznać dokładnie własną domenę. Chciałbym jeszcze podać kilka powodów dlaczego warto stosować naszą krajową nazwę.

 

 

Domena .pl liczbach

 

1.Liczba zarejestrowanych domen .pl

2 456 292 tyle było domen pod koniec 3 kwartału 2013 roku

71% domen z ogólnej liczby zarejestrowanych nazw stanowią nazwie w domenie głównej .pl

21% domeny funkcjonalne np. com.pl

7.5% domeny regionalne

Ja raczej stawiam na domeny .pl w nazwie głównej. Domena .com.pl nie ma już takiej wartości jak nazwa z samym .pl.

2. Domeny IDN

Domenę z polskimi znakami diakrytycznymi nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Pod koniec 3 kwartału 2013 roku było 57 220 nazw zawierających znaki ą, ę,ć, ź, ó,ł, ś,ż  Może tak mało domen IDN jest mała świadomość, że można w przeglądarce wpisywać polskie znaki w nazwach domen. Jeżeli mamy serwis bez polskich znaków np. alez.pl to warto kupić ależ.pl, jest różnica prawda? Należy jeszcze napisać,że domeny IDN są dużo tańsze w odnowieniach, gdzieś około 20 zł na rok. Pamiętaj, że warto mieć komplet, bo opieranie nazwy tylko na domenie IDN nie jest dobrym rozwiązaniem.

3.Poziom odnowień

Domeny .pl mają od wielu kwartałów poziom odnowień w okolicach 60%. Nie jest to dobry wynik. Czym jest to spowodowane? Pierwszy powód to cena odnowień, drugi równie ważny, to rezygnacja z domeny ze względu na ją nazwę. Gdy już wybieramy nazwę wydaje nam się, że wybrana domena jest idealna, dopiero po jakimś czasie widzimy jej niedoskonałości. To tak jak zakupami w sklepie, towar wydaje się super, a po jakimś czasie rzucamy go do kąta.

4.Rynek europejski

Polska domena .pl zajmuje 6 miejsce w rankingu najpopularniejszych domen krajowych w Unii Europejskiej. Liderem tego zestawienia są Niemcy ponad 15 milionów zarejestrowanych adresów z końcówką .de, drugie miejsce należy do Wielkie Brytanii z liczbą ponad 10 milionów domen. Na najniższym podium jest Holandia .nl z wynikiem ponad 5.3 miliona adresów. Z bliską mamy, jeżeli chodzi o liczbę domen do 4 Francji 2.67miliona .fr i piątych Włoch 2.6 miliona.it

Dlaczego warto wybrać domenę .pl

 

Z przedstawionych danych powyżej wiesz ile jest domen z polskim rozszerzeniem. Liczby te jakoś nie ulegają dużym wahaniom, nasz rynek jest dość stabilny. Chciałem teraz przekonać Cię do wyboru właśnie „naszej domeny”

1.  Popularność, przyzwyczajenia internautów

Choć świat domen nie kończy się na .pl, musisz brać pod uwagę, że nie wszyscy są znawcami domen i dla nich naturalnym jest wpisywanie w pasku przeglądarki nazwa domeny + .pl.  Jeżeli zarejestrujemy inną końcówkę np. .eu nasza strona choć znana użytkownikom może odruchowo być wpisywana zamiast naszastrona.eu to będzie naszastrona.pl

2.Zaufanie, prestiż

Napisanie, że .pl załatwi nam prestiż i zaufanie w Internecie, byłoby dużą przesadą. Tylko powiedz mi, co Ty byś wybrał strona.tk czy strona.pl ? Szczególnie jest to ważne dla firm, które chcą wzbudzić zaufanie wśród swoich klientów.  Widzę jakąś słabiutką nazwę strony, to nie wygląda to profesjonalnie, a już o tytułowym zaufaniu i prestiżu nie ma co pisać. Nie wolno lekceważyć nazwy domen.

3. Sprzedaż domeny

Wielu osobą zaczynających przygodę w handlu domen internetowych radzi się, by swoją przygodę w tym biznesie zaczęli od polskiej domeny. „Swoje podwórko” najlepiej się zna, łatwiej jest znaleźć chętnych na domeny, wiedząc gdzie ich szukać. Domeny .pl może nie osiągają cen takich jak domeny .com, ale u Nas też nie brakowało dużych transakcji. Nasz rynek domen ciągle się rozwija a co za tym idzie również świadomość, że domeny mogą być przedmiotem dla inwestora.

Dziękuje Ci, że dotarłeś do końca mojego wpisu:) Chciałem Ci w nim pokazać nie tylko dane liczbowe naszej domeny .pl ale głównie to, że domena .pl ma duże znaczenie. Prowadzisz bloga, masz firmę to domena jest Twoim adresem w Internecie, Pamiętaj o tym. Chcesz chyba by Twoja strona znajdowała się pod jak najlepszym adresem.

 

%d bloggers like this: