Rynek domenowy w Polsce 2023

Polski rynek domenowy, to nie tylko domena .pl, ale również inne rozszerzenia. Z raportu NASK, dowiemy się, kilka ciekawych faktów. Zapraszam do lektury.

Wielkość naszego rynku domenowego, szacunkowo wynosi , ok. 3,34 miliona. Tutaj, niech nie zmyli Państwa liczba domen .pl, czyli ok. 2,5 miliona https://cepiel.pl/domeny-wiadomosci/domena-pl-w-iii-kwartale-2023/ . Oprócz domeny .pl, rejestrujemy również inne rozszerzenia. Oczywiście, domena .pl nie ma sobie równych, ale w tym „torcie” mamy jeszcze, inne mniejsze kawałki. Jest nią np. domena .com, która stanowi około 14%, dalej jest 8% przypadające, na inne domeny globalne. W Polsce, też mamy sporo rejestracji, rozszerzenia .eu, które ma 7% udziału. Brakujące 3% przypada, na inne domeny krajowe. Obrazowo wygląda to tak:

Wykorzystanie domen internetowych

Z wykresu kołowego widać, że tylko nieco połowa (51%) domen internetowych, jest wykorzystywana pod strony internetowe. Zaparkowane domeny stanowią 21%, a 28% to nazwy domen, które pokazują błędy/ brak kontentu jeśli wpiszemy takową w adres przeglądarki.

Dodaj komentarz