Hosting dla strony


Przed dylematem jaki hosting wybrać staje wiele osób, które chcą umieścić swoją pierwszą stroną. Powstaje wiele pytań, choćby takich jak: czym się kierować przy wyborze? Ile to będzie kosztować? Pytań jest sporo, ten wpis powinien Wam pomóc i lepiej poznać branże hostingu oraz poznać parametry na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze? Dobrze, na początek mamy dużo pytań, zacznijmy, więc na nie odpowiadać.

Jeżeli chcesz mieć własną stronę potrzebujesz 3 rzeczy:

1.Domeny internetowej
2.Pliki strony, kod
3.Hosting, miejsce gdzie umieścisz swoją stronę
Tylko 3 punkty, ale każdy z tych punktów jest bardzo ważny i każdy etap warto staranie wykonać. Dziś będę pisał o punkcie 3 o pierwszych dwóch przeczytasz w moich poprzednich wpisach a odpowiedź na punkt 2 znajdziesz na stronie między innymi o systemach CMS.

Hosting czyli?

To miejsce gdzie możesz umieścić kod swojej strony, które pracuje 24h na dobę na podłączonym do Internetu komputerze.

Hosting dla stron

Parametry jakimi należy się kierować wybierając hosting

Tych punktów jest troszkę i każdy bardzo ważny.

1.Pojemność

Ilość miejsca jaka jest przydzielona do Twojego konta. Dobór powierzchni zależy od tego jak nasza strona jest rozbudowana a dokładnie jaka będzie „waga” plików. Oczywiście gdy na naszej stronie będzie częściej „królował” tekst + powiedzmy pojedyncze zdjęcia to nie będziemy potrzebować dużej przestrzeni. Jeżeli mają być np. galerie czy filmy na naszej stronie to automatycznie zapotrzebowanie na miejsce staje się większe. Moja strona zainstalowanym systemem CMS to gdzieś przedział 100-200MB plus kopie bezpieczeństwa, miejsce na pocztę. Najtańsze hostingi proponują nam od 1GB wzwyż.

2.Transfer

Bardzo ważny parametr. Mówi nam ile danych wysłanych i odebranych możemy wykorzystać w ramach hostingu. Sami jesteśmy w przybliżeniu obliczyć ile będziemy potrzebować transferu. Trochę to hipotetyczne założenia, bo tak naprawdę ciężko czasami przewidzieć ile będziemy mieli odsłon. Załóżmy np. że nasza strona ma wagę 50 KB a miesięcznie będziemy mieli 100 tysięcy odsłon, zatem:
0,05MB x 100 tysięcy odsłon = 5GB . Nowej stronie ciężko osiągnąć taką liczbę odsłon, a 5GB to nie jest duża liczba i dużo nie kosztuje ponieważ, najtańsze najtańsze hostingi oferują 20GB-50GB na miesiąc. Sprawdź zatem ile transferu na miesiąc oferuje dany serwer.

3.Koszt

Chyba każdy zwraca uwagę na cenę hostingu. Stawki zaczynają się od 50 zł na rok. Choć istnieją darmowe hostingi, to ja polecam jednak wydać to 50 czy 100 zł.

4.Ilość baz danych/ilość domen

Z reguły większość ofert nie ogranicza nas zbytnio w tym 4 punkcie. Jeżeli mamy limit 10 baz danych czy możliwość podpięcia 10 domen to chyba nam wystarczy.

5.Panel administracyjny

Nim kupisz hosting dostępne są często demo, gdzie możesz przekonać się jak wygląda od strony administratora zarządzenie serwerem. Standardem już chyba jest to, że można np. zainstalować system CMS typu: WordPress, Joomla z poziomu panelu, gdzie tylko wybieramy interesujący nas system CMS a instalacja jest dziedzinie łatwa, sprowadzająca się do wyboru domeny, nazwy użytkownika, hasła, i w kilka minut mamy zainstalowany np. WordPress, pozostaje nam tylko edytowanie treści strony dodając wpisy czy dopasowując wygląd do naszych potrzeb.

6.Kontakt z pomocą

Szybka odpowiedź supportu jest bezcenna. Jeżeli miałem pytanie do swojego dostawcy to przez gg odpowiedź szybko przychodziła.

7.Oprogramowanie

Warto sprawdzić jaka jest choćby wersja bazy MySQL, PHP.

8.Skrzynka pocztowa

W ramach zarejestrowanych domen, możemy mieć również konta pocztowe. Ich pojemność możemy ustawiać w panelu administracyjnym np. admin @ cepiel.pl

Oprócz tego zawsze warto zapytać się o opinie innych użytkowników. Najlepiej przeszukać kilka forum dyskusyjnych i poznać zdanie co inni sądzą o danej firmie hostingowej.

Rodzaje hostingu

Wybór jaki rodzaj hostingu wybrać, zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, oraz rodzaju i popularności strony internetowej.
Hosting współdzielony, na początek powinien nam starczyć, a ceny około 50-150 zł za rok, według mnie to nie duży wydatek, bowiem można podpiąć nawet kilka domen. Co prawda dostępny jest również darmowy hosting, ale jego parametry i jakość nie jest zachęcająca do skorzystania. Lepiej wydać kilka złotych na płatny hosting.
Mamy jeszcze hosting dedykowany czyli moc maszyny tylko dla nas, opcja ta jest dość kosztowna a przeznaczona jest dla stron o dużym ruchu.

Przepraszam wszystkich trochę długi wyszedł ten wpis, choć to tylko podstawowe informacje. Chciałem Wam tylko pokazać na co zwracać uwagę, czym się kierować przy wyborze hostingu dla swoje strony. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział

Dodaj komentarz