Domena .org

Domena .org należy do jednej z najstarszych domen globalnych. Powstała w roku 1985 czyli w czasie, gdy Internet dopiero był w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Zarządca nazwy .org jest

Domena .org ma 30 lat!

Pozycja domeny .org

Domena .org należy do jednych z najbardziej popularnych domen globalnych. Obecnie z wynikiem ponad 10.5 miliona nazw zajmuję 3 miejsce , na drugim miejscu jest domena .net, a pierwsze miejsce zajmuję domena .com.Poziom odnowień jest na wysokim poziomie ponad 73%. Do tego mamy wzrost rok do roku na poziomie 1.3% co po przełożeniu daje nam liczbowo ponad 130 tysięczny przyrost nowych nazw .org.

30 lat domeny .org

Jak wspomniałem wcześniej początki domeny .org to rok 1985 a pierwsza nazwa mitre.org została zarejestrowana 10 lipca 1985 roku. Zarządzający nazwą .org dla promocji i przybliżenia bliżej tej nazwy z okazji 30 lat uruchomił stronę happy 30th.org. Przedstawiony jest „TimeLine” tej domeny z najważniejszymi faktami.

Popularność w poszczególnych krajach

Domena .org jest najbardziej popularna w Stanach Zjednoczonych, bowiem ponad 50 procent wszystkich nazw jest tam zarejestrowanych . Dokładnie 56,2% co daje nam prawie 6 milionów nazw .org zarejestrowanych w Stanach. Już dużo mniej rejestracji, gdyż tylko nieco ponad 4.8% czyli ponad 0.5 miliona domen zarejestrowane jest w Niemczech. Dalej mamy Wielka Brytania 4.1%, Kanada 3.8%, Chiny 3,2%

Domena .org podział według branży

Wiele stron powstałych na domenie org stanowią organizację non-profit. Często są to orgniazacje charytatywne, zajmującą się pomocą biednym.

Poniżej załączyłem grafikę, która pokazuje tematyczność stron, które mają domenę .org.

Tematyczność stron w domenie .org

Taki ogólny podział to: informacje, media, komunikacja

Najbardziej znane strony w domenie .org to:

unicef.org

wwf.org

amnesty.org

publicartfund.org

wikipedia.org

wordpress.org

google.org

Dodaj komentarz