Cepiel.pl blog o domenach internetowych, blog o pozycjonowaniu stron

Zmiany w rezerwacjach domeny .pl

Od 15 grudnia 2015  grudnia nastąpią zmiany w domenach .pl. Chodzi o zmiany dt. cyklu życia domeny .pl

rozszerzenie domeny Polski .pl

Domena .pl

Przypomnę jak wyglądał cykl rezerwacji domeny.

1.Znajdujemy wolną domenę i dodajemy ją do zamówienia rejestracji

2.Od momentu zamówienia mieliśmy 14 dni na opłacenie domeny. W tym momencie nikt tej domeny nie może zarejestrować. Gdy mija 14 dni a my nie opłaciliśmy tej domeny nazwa jest usuwana z kolejki do rejestracji i trwa to kolejne 5 dni.
3.Zatem przez 19 dni dana domena jest blokowana i nikt nie mógł jest zarejestować.

Wszystko byłoby dobrze, że gdy mija ten okres 19 dni dana domena zostaje uwolniona do rejestracji możemy ją zarejestrować, ale często się tak nie działo. Ponieważ te 19 dni było wykorzystywane przez automaty oraz osoby niezdecydowane, które przedłużały o kolejne 19 dni daną domenę. Proces ten mógł trwać tygodniami jak i nie miesiącami. Dana domena w tym momencie była w „zawieszeniu” . Taki cykl życia domeny jeszcze potrwa do 15 grudnia, ale po tej dacie nastąpi zmiana, która „uzdrowi” sytuacje na rynku rejestracji domen.

Domena w rezerwacji

Domena w rezerwacji

Na przykładowym obrazku widzisz dane whois domeny. Czym jest whois? Jak go sprawdzić?

przeczytasz w tym artykule http://cepiel.pl/podstawy/whois-czyli-informacje-o-domenie/

Zmiany w rezerwacji domeny .pl

Wyjaśniłem i przypomniałem jak wyglądał proces rezererwacji domeny .pl. Teraz czas na zmiany. Pozostaje co prawda okres 14dni na opłacenie domeny, ale po tym upływie nie będzie można już rezerwować domeny przez 90 dni. Będzie obowiązywać zasada, kto pierwszy ten lepszy. Jeżeli chcieliśmy zarejestrować wygasającą domenę, będziemy mieli teraz większe szanse na zdobycie danej nazwy. Skończy się „przetrzymywanie domen. Domeny szybciej trafią do puli wolnych i będzie je można rejestrować.

 

 

Dodaj komentarz