Tak czy Nie dla Nowych domen?

Tak czy Nie dla Nowych Domen ?

W tym wpisie będę szukał odpowiedzi na pytanie Tak czy Nie dla Nowych Domen? Czy nowe domeny są warte rejestrowania a może nie ma co sobie nimi głowy zawracać?

O nowych domenach pisałem już kilka razy na blogu, temat, który będzie na pewno powracał. Takich zmian w nazewnictwie nie było jeszcze na rynku domen. Chyba jak z każdą rzeczą tak i nowymi domenami są zwolennicy i przeciwnicy. Tak jak nowe domeny mają zalety i wady.

 

Zalety i wady nowych domen

 

Zacznijmy od zalet, czyli co dobrego powiedzieć należy o nowych rozszerzeniach?

Zalety nowych domen

 

Duża liczba końcówek sprawia, że jest większy wybór w nazewnictwie w Internecie. Brakowało wolnych dobrych nazw w wielu rozszerzeniach. Choćby przy domenie .com znalezienie sensownej nazwy jest trudne, gdy liczba domen .com osiągnęła ponad 115 milionów. Zatem nowe domeny to szansa na atrakcyjny adres

Branżowe nazwy

Kolejny plus według mnie, to, że dopasujemy rozszerzenie do naszej działalności gospodarczej czy tematyki strony. Kilka przykładów:

-Masz stronę o finansach, naturalne jest zatem wybranie końcówki .finance lub .money

-Prowadzisz forum, jest i takie rozszerzenie .forum, czyż nie pasuje?

-piszesz lub zamierzasz założyć bloga, tutaj też jest odpowiednia końcówka .blog

Przykłady można, mnożyć i podawać kolejne tak jak dużo jest rozszerzeń.

 

Wady nowych domen

 

Były zalety czas i na wady. A czy są jakieś wady? Powiem Wam, ja dostrzegam.

Świadomość Internauty

Tutaj jedna z największych wad, wszystko co nowe potrzebuje czasu, a jeżeli jest taka duża lista to nie wiem jak to szybko przyjmie się, ba czy w ogóle przyjmą się nowe domeny w świadomości użytkownika. Jeżeli dziś zrobiłbym sondę: Czy słyszałeś o nowych rozszerzeniach? To nie spodziewam się dobrego wyniku na tak. Większość odpowiedzi prawdopodobnie to Nie.
Budowanie strony na takiej domenie oznacza więc ryzyko i trudności.  Jeżeli nazwa domeny to
SuperWitrynawww.blog to zdarzyć się może się użytkownik wpiszę nazwę ale zakończy ją choćby na .pl. To główna moja obawa, że mimo dobrej nazwy to użytkownik będzie wpisywał rozszerzenie .pl zamiast naszej końcówki.

Cena

Z nowych domen, które można już rejestrować kosztują więcej zarówno w rejestracji jak i odnowieniu, widziałem cennik np. 99 zł za rejestrację lub nawet 159 za rejestrację. Czyli koszt dużo większy niż w przypadku choćby domeny .pl gdzie zarejestrujemy ja za nieco ponad 10 zł.

 

Wracając do pytania tytułowego Tak czy Nie dla Nowych Domen? nie jestem wstanie odpowiedzieć zdecydowanie na Tak czy Nie. Jak mówi klasyk:”jestem za a nawet przeciw” :) podobnie jak z moją opinią. Dostrzegam zalety nowych domen, ale trzeba patrzeć również na wady. Osobiście zawsze,gdy rozpoczynam jakiś projekt patrzę nie na to czy to mi się będzie podobać, czy dla mnie będzie to użyteczne, ale stawiam się w roli użytkownika Internetu. Uważam, że warto stawiać się właśnie w pozycji klienta i patrzeć jak to on odbierze. Najbardziej cenne są uwagi te krytyczne, to one pozwalają nam lepiej dopasować naszą pracę do docelowej grupy.

%d bloggers like this: