Rynek domen 2014 podsumowanie

Przypomnijmy sobie, jak wyglądał rynek domen 2014 i zróbmy podsumowanie. Miniony rok, był bardzo ważny i przełomowy w branży domenowej. To właśnie w 2014 roku padały hasła rewolucja, duże zmiany. Najważniejszym hasłem niewątpliwie były „nowe domeny” Jednak nie należy zapominać o innych domenach globalnych jak .com, oraz domenie .pl. Podsumowanie zacznijmy od domeny .com

Domena .com wciąż silna

Domena globalna .com cieszy się ciągle dużym zainteresowaniem inwestorów. Choć wydawałoby się, że ponad 114 milionów adresów .com to już nasycenie, to ciągle są rejestrowane tysiące adresów z końcówką .com. Do tego należy dodać, że nic się nie zmieniło jeżeli chodzi o najdroższe domeny. To za nazwy z rozszerzeniem .com wielu było wstanie wyłożyć kilka milionów dolarów.

Ponad 2.5 miliona adresów .pl

Dla domeny .pl rok 2014 był dobry. Po raz pierwszy liczba domen przekroczyła 2.5 miliona adresów. Choć wydaję się, że mogłoby być lepiej to taki wynik należy uznać za sukces i oczekiwać dalszego przyrostu. W tym punkcie warto jeszcze dodać, że dokonano zmian w „cyklu życia domeny” dzięki temu, już dana domena nie będzie ciągle w rezerwacji.

Nowe domeny

Na koniec pozostawiłem sobie punkt „nowe domeny”. Napiszę tak, jest już „z czego wybierać”, do rejestracji wydelegowano już dużą liczbę domen, liczoną w setkach. Patrząc na liczbę zarejestrowanych nowych rozszerzeń mamy ponad 3.6 miliona adresów. Pierwsza trójka najbardziej popularnych nowych rozszerzeń to:

1.xyz

2.club

3.berlin

Czołówka pewnie ulegnie zmianie bowiem jeszcze wiele rozszerzeń nie jest wprowadzonych do ogólnej rejestracji. Do tego brakuje dużej kampanii, która pozwoliłaby „poznać” nowe rozszerzenia większej grupie internautów. Póki co świadomość i wiedza na temat nowych domen nie jest zbyt duża.

W kolejnych wpisach prognozy na 2015 rok dla rynku domen. Zapraszam do czytania.

 

%d bloggers like this: