Raport NASK: Domena pl w 3 kwartale 2013 roku

NASK opublikował raport za trzeci kwartał 2013 roku, przedstawiający dane dt. domeny .pl. Popularność domeny krajowej polski ma tendencje wzrostową. Patrząc na poprzedni kwartał gdzie było 2 445 114 zarejestrowanych domeny, w trzecim kwartale domen z końcówką .pl było 2 456 293.

Liczba domen osiągnięta w trzecim kwartale 2013 roku z liczbą 2 456 292 była o ponad 11 tysięcy większa wobec drugiego kwartału. Rozdzielając liczbę wszystkich zarejestrowanych domen na domeny bezpośrednie, funkcjonalne, regionalne mamy:

Domena .pl zarejestrowana bezpośrednio w domenie .pl stanowiła ponad 71% wszystkich rejestracji. Domeny funkcjonalne (np. com.pl, org.pl) miały udział 21.48%, a domeny regionalne zaledwie 7.5%. Jak widzimy domeny regionalne cieszą się małą popularnością, w porównaniu choćby z domenami funkcjonalnymi. Większość adresów w domenie .pl rejestrowana jest bezpośrednio w domenie .pl

Użytkownicy domeny .pl

Domena krajowa polski najczęściej rejestrowana jest przez przedsiębiorców i organizację, którzy stanowią 64.14% wszystkich rejestracji. Natomiast osoby prywatne to 35.84% wszystkich rejestracji. Dziś działanie firmy, choćby małej bez domeny i strony staje się koniecznością jeżeli chce się rozwijać i pozyskiwać klientów.  W trzecim kwartale wszystkich abonamentów domeny .pl przekroczyła 908 tysięcy, daje nam to średnio 2.7 nazwy domeny na użytkownika. Należy zauważyć, że jest wielu użytkowników, których liczba w portfolio przekracza nawet 1000 domen. Wiele osób rejestrujący domeny, rejestrują ją z myślą o dalszej sprzedaży na rynku wtórnym.

Domeny IDN

Domeny ze znakami diakrytycznymi tzw.IDN (domeny z polskimi znakami jak ą,ę…)cieszą się mniejszą popularnością niż w poprzednich kwartałach. Liczba domen IDN wyniosła 57 222 i była niższa o  8.45%

Poziom odnowień

Procent odnowień .pl był na poziomie 59.68% . Wynik ten od kilku kwartału jest dość na stałym poziomie, bez większych wahań.

Pełny raport za trzeci kwartał 2013 roku dostępny na stronie

http://www.dns.pl/NASK_Q3_2013_RAPORT.pdf

źródło: dns.pl nask.pl

%d bloggers like this: