Przejęcia na rynku domen

zdj.sippakorn – Fotolia.com

Na rynku domen internetowych w Polsce, dość dużo ostatnio się wydarzyło. Chodzi o głośno transakcję gdzie Home.pl przejmuje 75% udziałów firmy az.pl. Takie ruchy dużych graczy domenowych na pewno mogę mieć konsekwencje na rodzimym rynku. Home.pl to lider, który przejmując az.pl jeszcze bardziej umacnia swoją pozycję.

Co z konkurencją ?

Jeden zdecydowany lider w branży domenowej to dla klienta nie zbyt dobra wiadomość. Jeżeli zmniejsza się konkurencja to konkurowanie choćby cenną już nie jest tak duże. Zawsze bowiem tak jest, jeśli nie ma zdecydowanego lidera, to zwykle walczy się mocno o klienta dyktując lepsze ceny. Należy zwrócić uwagę również, że oprócz domen również konkurencja w branży hostingowej jest teraz mniejsza, bowiem obie firmy mają swojej ofercie również oferty hostingu.

Ceny domen i hostingu wzrosną?

Choć jeden gracz czyli bohater tego wpisu home.pl jest teraz największym liderem w Polsce branży domenowej i hostingowej, to nie widzę ciemnych chmur i okazji do podwyżek. Na szczęście jest jeszcze konkurencja i są jeszcze „gracze” na rynku, którzy będą konkurować ceną. Klient póki co ma wybór.

Tak naprawdę wiele osób nie zauważy, że coś się zmieniło na rynku, a przejęcia będzie dla nich mało istotne. Niestety nasza wiedza na temat rynku domen nie jest zbyt wielka. Łapiemy się często na promocję domen za 0  zł, a potem przepłacamy, ale to temat na inną dyskusję.

Zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rynku domen internetowych to jeden z głównych tematów i celów tego bloga. Mam nadzieję, że mój blog jest dobrym i pomocnym źródłem.

%d bloggers like this: