Od czego zależy wartość domeny

Wycena domen nie jest łatwą sprawą, ale nie oznacza, że nie da się wycenić domeny. Od czego zależy wartość domeny? Odpowiedź na tak postawione pytanie, nie można zawrzeć w jednym zdaniu. Jest bowiem wiele czynników, które mogą pozwolić na oszacowanie wartości. Pewnie słyszałeś, że domena internetowa jest nazywana również nieruchomością XXI wieku. Tak jak w realnym świecie mamy nieruchomości warte miliony znajdujące się pod dobrym adresem, jak i te, których wartość nie jest duża. Podobnie jest w Internecie i „domena domenie nie równa„.

Poznajmy czynniki, które mają wpływ na wartość domeny.

Od czego zależy wartość domeny?

 

 1.Długość domeny

 

Adres domeny, który jest krótki może wpłynąć na wartość domeny.  Domeny jednoliterowe, są wręcz nie spotykane na rynku. Domeny dwuliterowe w rozszerzeniu .com też sprzedają się bardzo dobrze np. kk .com została sprzedana za 2.4 miliona dolarów.

2.Komercyjne zastosowanie

 

Jeżeli nazwa domeny kojarzy się konkretnie z daną branża. Tutaj może przykład takie domeny jak bank, kantor, łatwo wykorzystać komercyjnie. To przykłady z branży finansowej, ale inne branże nie muszą być gorzej wyceniane np. rowery, cukierki, tablety…widzisz różne branże, nazwy jednak mogą spokojnie być zagospodarowane komercyjnie. Masz nazwę domenę rowery, to taka nazwa idealna dla producenta, tablety pod bloga o tego typu urządzeniach.

3.IDN

 

Domena pisana z polskimi znakami jak na razie jest mniej warta od domeny nie posiadających tych znaków. Oczywiście jeżeli mamy np. domenę alez.pl to lepiej mieć do nie parę ależ.pl

alez.pl +ależ.pl taki komplet jest wiele lepszy niż każda z domen byłaby wyceniana czy sprzedana osobno. Do tego łatwiej znaleźć klienta mając komplet.

4.Branża

 

Od branży do, której pasuje domena, wpłynąć może na wartość domeny. Domena niewątpliwie może zbudować prestiż firmy. Dlatego wiele przedsiębiorców rozumie, jak ważny jest adres strony i inwestuje w domeny.

 

5.Rozszerzenie domeny

 

Patrząc na największe sprzedaże domen, te z końcówką .com były najdroższe. W naszym kraju liderem jest domena .pl. Z wielu transakcji ujawnionych, domeny .pl sprzedawane były w dobrych cenach. Im bardziej popularne rozszerzenie domeny w danym kraju, tym bardziej wartość domeny może być większa. Oczywiście rozszerzenie to nie wszystko, nazwa domeny musi spełniać punkty przedstawione wcześniej.

6.Serwis + domena

 

Jeżeli na domenie postawiony jest serwis internetowy, to wartość domeny,  przypuszczalnie jej wycena będzie wyższa,niż byłaby to sama domena. Historia domeny wpływa na jej wartość, jeżeli na danej domenie był znany serwis, dana domena była pozycjonowana.

7. Negocjacje

 

Tutaj o technikach negocjacyjnych nie ma sensu pisać. Jest to bowiem szeroki temat, o którym powstają książki. Zauważyć należy jedynie, że odpowiednio przeprowadzone negocjacje, wpływają na cenę domeny.

 Gdzie wycenić domenę?

 

Poniżej przestawiłem kilka sposobów na to, gdzie szukać pomocy przy wycenie domen internetowych. Możemy np. skorzystać ze skryptu, który bierze pod uwagę wiele zmiennych, czy też zakupić taką wycenę, oraz darmowy sposób, zapytać o zdanie innych użytkowników.

 

Wycena domen przez automat

 

Ten sposób obliczenia wartości domeny jest raczej do przemilczenia. Dobrze, ale jeżeli jest ten sposób, to przyjrzyjmy mu się. Skrypty na stronach, które z automatu dają odpowiedź na pytanie: Ile jest warta domena? mają jedną wspólną cechę według mnie : Są nieskuteczne. Dla celów tego wpisu, odwiedziłem i przetestowałem. Wynik: Wyceny domen są z kosmosu. Nie brałbym na poważnie tego narzędzia. Chyba tylko dla rozrywki i straty czas można skorzystać z tej formy wycen domen. Ja nie spotkałem się z dobrym skryptem, jeżeli znacie taki, podzielcie się w komentarzu.

Płatna wycena domen internetowych

 

Powstało wiele firm, które jak piszą „profesjonalnie wyceniają domeny”. Dobry ekspert znający dobrze rynek domen na pewno jest wstanie wycenić domenę niż jakiś automat, o którym wspomniałem wcześniej. Liczy to się jednak z kosztami i należy sobie zadać pytanie czy opinia kogoś o tym ile jest warta domena, będzie pomocna przy jej sprzedaży.

Darmowa wycena domen

 

Często sami jesteśmy zbyt „związani” ze swoją domeną, by spojrzeć na nią obiektywnie. Warto w takich przypadkach zapytać innych co sądzą o naszej domenie, czy im się podoba, ile może być warta? Wystarczy wpisać wyszukiwarce, proszę o wycenę domeny by znaleźć wiele takich miejsc, gdzie inni użytkownicy służą nam pomocą i poradą. Oczywiście z tych opinii też należy korzystać z rozwagą, w końcu każdy człowiek może mieć różne opinie.

Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego wpisu, odpowiedź na pytanie: Od czego zależy wartość domeny? Będzie o wiele łatwiejsza. Na moim blogu, nieraz publikuje ceny sprzedanych domen. Są to ujawnione transakcje, to może pomóc wycenić wartość domeny.

 

%d bloggers like this: