Na rynku domen jest już 280 milionów nazw

Na rynku domen internetowych jest już 280 milionów nazw, takie informacje znajdziemy w raporcie przygotowanym przez Verising. Liczba zaadresowanych adresów z wynikiem 280 milionów domen była na dzięń 30 czerwca. Oznacza to, że rynek domen zwiększył się rok do roku o ponad 7.2%. Przekładając 7,2% na liczbę domen wychodzi nam, że przybyło 18.6 miliona adresów.

Po podziale na domeny krajowe globalne i nowe rozszerzenia mamy:

Domeny krajowe

1.Domen krajowych zarejestrowanych było ponad 129,3 miliona. Przytost krajowych nazw wyniósł 1.7 procenta kwartał do kwartału, a rok do roku o 11.5%

Top 10 najczęcięj rejestrowanych domen krajowych

1.tk (darmowa domena)

2..de (domena Niemiec)

3. cn(domena Chin)

4.uk (domena Wielkiej Brytani)

5.nl (domena Holandi)

6.ru(domena Rosji)

7.br(domena brazyli)

8.au(domena australi)

9.fr (domena Francji)

10.it(domena Włoch)

Największe  wzrosty rejestracji odnotowały rejestry dwóch krajów .tk-Tokelu i .cn-Chiny 7.2%. Jako ciekawostkę napiszę że w nazewnictwie domen krajowych widniały, aż 283 rozszerzenia różnych regionów naszego globu.

Domeny globlane

Domen globalnych .com i .net łącznie było 128.9 milionów. W tym w rozszerzeniu .com było 113,7 miliona nazw, a w rozszerzeniu .net było 15,2 miliona nazw.

 

10 najpopularniejszych rozszerzeń domen

 

Najpopularniejsze rozszerzenia domen

1. com

2.tk

3.net

4.org

5.info

6.biz

7.co

8.mobi

9.cc

10.tv

 

Nowe domeny

W raporcie za drugi kwartał 2014 rok pojawia się zestawienie nowych domen. Stan na 30 czerwiec: 322 nowych gTLD były w strefie root, w tym 124 rozszerzenia były dostępne do rejestracji. Najpopularniejsza 10 nowych domen stanowiłą 0,5 % globalnego rynku z liczbą 1,5 miliona nazw. Najnowsze wiadomości o nowych domenach znajdziesz w tej kategorii

http://cepiel.pl/category/nowe-domeny/

na moim blogu. Tutaj również najnowsze dane dotyczące nowych rozszerzeń.

Zachęcam do zapoznania się z pełnym raportem na stronie

http://www.verisigninc.com/assets/domain-name-report-december2014.pdf

Raport jest w angielskiej wersji językowej w formacie plików .pdf

 

Z przedstawionych danych widzimy jak rynek domen jest „chłonny”. Branża ta jest bardzo rozwojowa. Wzrost liczby zarejestrowanych domen o 18.6 miliona adresów rok do roku mówi sam za siebie. Przybywa zarówno domen krajowych jak i globlanych. Choć w tym raporcie udział nowych domen jest mało widoczny, to myśle, że kolejne kwartały będą pokazywać większe udziały nowych rozszerzeń w statystykach.

%d bloggers like this: