Mniej domen .eu w drugim kwartale 2013 roku

domena .eu

domena .eu

Domena .eu zwana też domeną europejską zanotowała w drugim kwartale spadek liczby domen w porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 roku. Podgląd jak wyglądała domena .eu w drugim kwartale, mamy dzięki przedstawionemu przez EURiD obszernego raportu, w którym możemy wyczytać stan domeny .eu w połowie roku. Poniżej przedstawię najważniejsze informacje podane w raporcie, który daje nam możliwość oceny domeny .eu.

Pierwszym czynnikiem, na który zwróciłem uwagę to liczba domen z końcówką .eu. W drugim okresie domen .eu notuje spadek jeżeli chodzi o liczbę aktywnych domen z rozszerzeniem .eu a liczba ta wynosi 3.7 miliona adresów. To wynik gorszy od poprzedniego okresu na minus 18 837 domen, a procentowo to spadek o 0.5%. Z podobną sytuację gdzie liczba aktywnych domen był niższy do poprzedniego okresu zdarzył się dwa late temu, również w drugim kwartale 2011 roku.  Mimo spadku liczby domen .eu, ma wciąż ona dobry drugi czynnik pozwalając ocenić stan domeny, jest nim poziom odnowień, który wyniósł 85%. Taki, wynik jeżeli chodzi o odnowienia pewnie marzyłby się wielu końcówką. Przypomnę, że domena .pl w odnowieniach, wypada blado przy domenie europejskiej i nie przekracza poziomu 60%.

Domena .eu cieszy się największą popularnością w takich krajach europejskich jak :

1.Niemcy  z liczbą domen 1 131 355

2.Holandia  z liczbą domen 484 121

3.Francja z liczbą domen 343 556

4.Wielka Brytania  z liczbą domen 336 553

5.Polska z liczbą domen 229 614

6.Włochy  z liczbą domen 213 267

7.Czechy z liczbą domen 152 738

8.Austria   z liczbą domen 138 102

9.Belgia  z liczbą domen 131 976

10. Hiszpania z liczbą domen 106 596

Zdecydowanie małą popularnością cieszą się tzw. domeny IDN. Czym jest IDN, to nazwa domena, która zawiera znaki narodowe w Polsce są to domeny gdzie w nazwie są takie znaki jak: ą,ę,ł,ć, ó, ś, ź, ż. Domena .eu z IDN w drugim kwartale były w liczbie 57 910 tysięcy domen, procentowo IDNy stanowią 1.6% wszystkich domen z rozszerzeniem .eu.

Podsumowanie danych przedstawionych powyżej, wskazuje, ze domena .eu można zauważyć, że domenie .eu nie będzie łatwo na rynku. Większość popularnych rozszerzeń notuję wzrost, w przypadku domeny europejskiej mamy spadek co prawda niewielki, jednak jest on obecny. Poprzednie kwartały również nie były jakieś najlepsze, był wzrost, tylko, że rynek domen .eu nie rósł znacząco. Poczekajmy na wyniki kolejnego kwartału, będziemy mogli wtedy zobaczyć, czy spadek domen .eu jest chwilowy, czy też to już tendencja stała.

Pełny raport EURiD dt. domeny .eu jest dostępny tutaj.

%d bloggers like this: