Globalny rynek domen w 3 kwartale 2013 roku

zdj.fotolia.com

W tym wpisie chciałbym przedstawić najnowsze dane na temat globalnego rynku domen internetowych. Będzie to rozszerzenie do poprzednich wpisów o domenach w których pisałem o domenie krajowej polski .pl, czy też o rynku domeny europejskiej „.eu”

Przydatnym elementem opisujący rynek globalny domen będzie infografika przedstawiona przez Verisign.

 

 

Poniżej najważniejsze informacje opisujące globalny rynek domen.

-Na świecie jest obecnie zarejestrowanych ponad 265 miliona domen internetowych, gdy jeszcze pod koniec 2012 roku liczba domen wynosiła 253 miliona aktywnych adresów.

Domeny globalne a domeny krajowe

Rozdzielając liczbę rejestracji na domeny globalne i krajowe to tych pierwszych jest więcej. Liczba domen krajowych osiągnęła liczbę ponad 119.5 miliona zarejestrowanych adresów.

Najpopularniejsze domeny krajowe ccTLDs

 

1. Tokelu .tk

2.Niemcy .de

3.Wielka Brytania .uk

4.Chiny .cn

5.Rosja .ru

6.Holandia .nl

7.Europa .eu

8.Argentyna .ar

9.Brazylia .br

10.Australia .au

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chodzi o domeny globalne to oczywiście najpopularniejszą końcówką jest domena .com, która przekroczyła liczbę 110 miliona adresów. W drugiej kolejności jeżeli chodzi o popularność domen globalnych są rozszerzenia takie jak

.net

.org

.info

Z przedstawionych danych powyżej widzimy, że duża część „tortu” na rynku domen należy do domen globalnych, a najpopularniejszą końcówką jest .com potem .net, .org .info. Jeżeli chodzi o domeny krajowe to pierwsze miejsce należy końcówki .tk (możliwość darmowej rejestracji) potem jest domena .de Niemiec.

Dynamika domen

Patrząc na dotychczasowy  wzrost liczby domen, można się spodziewać, że dynamika ta będzie się utrzymywać w kolejnych kwartałach. Wystarczy porównać końcówkę roku 2012 roku, gdzie liczba zarejestrowanych domen wynosiła 252 miliony, a już w 3 kwartale liczba ta wzrosła do 265 milionów.

źródło: verisign

 

%d bloggers like this: