Europejska domena niedoceniana

Domena europejska .eu została uruchomiona pod koniec 2005 roku. Na początku rejestracja domeny była możliwa w ograniczonym stopniu, gdzie prawo rejestracji miały instytucje z Unii Europejskiej, czy też firmy posiadające znaki towarowe. Dostępność domeny dla każdego ruszyła 7 kwietnia 2006 roku. Domeną .eu zarządza EURiD (Europejski Rejestr Nazw Domen Internetowych). EURiD jest organizacją non-profit. Domena .eu jest skierowana do ponad 500 milionów europejczyków 27 krajach.

Przyjrzyjmy się jak od momentu startu do dnia dzisiejszego „rozwija” się domena z rozszerzeniem .eu.

 

 

Domena .eu skierowana dla ponad 500 milionów potencjalnych użytkowników skazana na sukces? Droga do sukcesu dopiero przed domeną Europy. Domena .eu weszła na rynek domen, gdy ugruntowaną pozycję miała domeny globalne .com,  .info .org, .net oraz domeny najwyższego poziomu poszczególnych krajów europejskich. Choć liczba rejestracji domeny .eu odnotowuje stabilny wzrost  to jednak ciągle przegrywa popularnością, prestiżem, świadomością użytkowników z wymienionymi wcześniej domenami globalnymi a nawet z domenami krajowymi, a przecież jest ona skierowana dla większej użytkowników niż to mam miejsce choćby z domenami krajowymi.

Eu w statystykach

Patrząc na dzisiejszy stan licznika wskazujący liczbę rejestracji widzimy licznik 3 milionów 725 tysięcy domen. Ta liczba wzrasta dlatego już w tym roku, możliwe jest, że liczba rozszerzeń z końcówką .eu przekroczy 4 miliony. W ostatnim raporcie Eurid wynika, że w ciągu kwartału przybywa około 60 tysięcy nowych domen.

Popularność domeny .eu w poszczególnych krajach

Zdecydowanym krajem w którym liczba rejestracji jest największa są Niemcy, którzy zarejestrowali

1144763 domen .eu. Na drugim miejscu jest Holandia 483844 zarejestrowanych domen, potem 3 miejsce i Wielka Brytania 338593. Polska znajduje się na piątym miejscu (przegrywamy z Francją 340918) z liczbą rejestracji domen .eu  237374 (dane na dzień 13 luty 2013 rok)

Jak widzimy zdecydowanym liderem są Niemcy z ilością 1 miliona 144 tysięcy domen. Skąd taka popularność domeny .eu w Niemczech? Odpowiedź może być prosta. Co raz mniej atrakcyjnych adresów .de, dlatego domena .eu staje się alternatywą dla nazw domen. Należy wspomnieć, że liczba zarejestrowanych domen .de ma na liczniku ponad 15 milinów 371 tysięcy domen

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule tego postu:

Europejska domena niedoceniana?

Według mnie odpowiedź brzmi, że tak. Europejska domena i jej potencjał ciągle nie jest doceniany. Choć liczba rejestracji jest na „plusie” to jednak jest to ciągle zbyt mały wzrost rejestracji. Jako przyczyny tego stanu już wymieniłem wcześniej w tym wpisie:

-popularność (użytkownicy wolą rejestrować domeny globalne typu .com oraz domeny krajowe)

-świadomość użytkowników- domena .eu nie jest zbyt znana i rozpoznawana przez osoby korzystające z internetu. W świadomości wiele adres jak wpisuje kończy się na ich narodowe końcówki lub domeny globalne

-prestiż- wybierając adres strony, użytkownicy często uważają rozszerzenie .eu jest tym „gorszym”

 

Koszt domen .eu

Domena .eu choćby w porównaniu z naszą .pl jest tania. Koszt rejestracji i odnowienia domeny jest często taki sam jak w przypadku utrzymania domeny np. .com co daje nam kwotę około 35 zł za odnowienie.

 

źródło: eurid.eu, wikipedia.com, denic.de, dns.pl

%d bloggers like this: