Domeny internetowe w 2015 roku podsumowanie

Domeny internetowe to rynek, który dynamicznie się rozwija. Codziennie rejestrowane są tysiące nowych nazw. Na świecie mamy już ponad tysiąc różnych rozszerzeń (domeny krajowe, domeny globalne, nowe domeny) i miliony adresów internetowych. Z najnowszych danych wynika, że przekroczyliśmy już 300 milionów zarejestrowanych domen. Taki rozwój nazw nie jest dziwny, w końcu nasze codzienne sprawy coraz bardziej koncentrują się w sieci globalnej. Strona internetowa potrzebuję dobrego adresu. Zapraszam Cię do podsumowania 2015 roku, przeczytaj jak sobie radzi domena .pl, domeny globalne, czy nowe rozszerzenia domen.

 

Domen .pl

Na pierwsze podsumowanie wybrałem domenę .pl. Tak na samym początku, w końcu ona jest dla Nas najważniejsza. Większość adresów, które rejestrujemy, mamy strony www właśnie z końcówką .pl. Rok 2015 był bardzo dobry dla domeny .pl  Domena krajowa polski odnotowała jedne z najlepszych wyników od lat. Rosła liczba rejestracji domen, tak, że pod koniec 2015 roku mieliśmy blisko 2 700 000 tysięcy nazw .pl Liczba abonentów posiadających przynajmniej jedną nazwę wyniosła 992 tysiące. Wszystko ładnie, tylko jest ciągle jeden minus od lat, który moim zdaniem dość znaczące wstrzymuję rozwój, jest to cena odnowiania domeny .pl . Dużo taniej odnowimy takie rozszerzenia jak .de .fr czy też globalne jak .com .info .eu. Obniżka odnowienia mogłaby jeszcze bardziej dodać impuls rozwojowi naszej domenie krajowej.

Domeny globalne

Jest tutaj jedna główna końcówka i to się pewnie długo nie zmieni „COM”. Pod koniec 3 kwartału 2015 roku było zarejestrowane ponad 120 miliona nazw. Choć wydaje się, że pula adresów się wyczerpuję, w końcu jest to 120 miliona unikalnych nazw, to jednak są kombinacje wolnych adresów, które są rejestrowane. W 2015 roku znów nazwy z końcówką .com były sprzedawane jako te najdroższe. To przy tej końcówce najczesciej pojawiały się kwoty sprzedaży gdzie w grę wchodziły miliony dolarów.

Nowe domeny

Coraz bardziej śmielej goszczą się na rynku domen. Na koniec roku liczba rejestracji nowych domen przekroczyła 11 milionów. Wśród nowych rozszerzeń najbardziej „błyszczą” takie końcówki jak:

-.xyz około 1 780 tysięcy nazw .xyz

-.top około 964 tysiące nazw .top

-.wang około 600 tysięcy nazw .wang

-.wine około  557 tysięcy nazw .wine

-.club około 552 tysięcy nazw .club

W  kolejnym wpisie prognozy dt. rynku domen na 2016 rok.

%d bloggers like this: