Domeny internetowe 2014

Domeny internetowe 2014

Domeny internetowe to jeden z najbardziej istotnych elementów Internetowego Świata. Możemy nie tylko przeglądać zasoby nam udostępnione, ale sami je tworzyć. Dzięki domeną, możemy poruszać się swobodnie po Internecie, ale lepszą rzeczą jest tworzenie nowych adresów. Nazewnictwo domen pozwala nam pobudzić naszą kreatywność, pomysłowość, wyobraźnie, aby  wszystko to by mieć własny adres. Jedni potrzebują swojej nazwy, by pisać bloga, jeszcze innym domeny wykorzystują w biznesie.  Nie zależnie od tego jak wykorzystujemy, lub wykorzystamy domeny, warto się zastanowić jak będą wyglądały domeny internetowe 2014.

Rok pod znakiem nowych domen

Niezaprzeczalnie dużo będzie się działo,dzięki wprowadzeniu setek nowych rozszerzeń domen. Od dawna mamy wiele opinii, dyskutują osoby zajmujący się zawodowo domenami, jak nowe końcówki wpłyną na branże domenową. Na razie mamy duże wyczekiwanie, obserwowanie rynku.

 

Polska bez nowych końcówek

 

Przeglądając listę nowych domen, nie widać  na nich polskich nazw. Pewnie oddziaływanie nowych domen na nasz rynek polski byłoby większe, gdyby któraś z naszych firm zdecydowała się na złożenie aplikacji do ICANN o nowe rozszerzenie. Nikt nie chciał ryzykować, bo zostanie właścicielem własnego rozszerzenia wiąże się dużymi kosztami, począwszy od złożenia wniosku,po późniejsze utrzymanie.  Trochę szkoda, ciekawie, gdy pojawiły się domeny typu: .muzyka, .biznes, .prawo, .zdrowie, .warszawa

Dużo jest jednak angielskich wyrażeń, przyjętych i większości polakom nazwy  .blog, .shop, .online, .web nie są obce czy jakieś egzotyczne. Można, więc nawet polskie adresy typu fajny.blog dobrze brzmią. Na pewno pojawi się wiele nazw polskich z nowymi gTLD.

 

Co z domeną .pl w 2014 roku?

Domena .pl ma prestiż, rozpoznawalność, popularność, to cechy pozwalające przewidzieć stabilność na polskim rynku. Nie powinniśmy mieć do czynienia z gwałtownym wzrostem czy spadkiem liczby rejestracji niezależnie nawet od tego jak wpłyną na rynek nowe domeny. Widzicie ciągle powraca temat nowych domen jednak, nie widzę tutaj zagrożenia dla polskiego rynku domenowego z tej strony. Warto zwrócić uwagę, że nasza .pl pod względem liczby zarejestrowanych adresów zajmuje czołowe miejsca na świecie. Wynik 2.4 miliona domen na naszym rynku to dane, które mogą zostać poprawione.

Domena .eu w 2014 roku

Tutaj jest większa zagadka, niż w przypadku domeny .pl, domena .eu i jej ostatnie dane pokazują małe spowolnienie w liczbie rejestracji. Tutaj wpływ nowych gTlds może być większy akurat na ten rynek. Zobaczymy  czy otwarcie na nowe rynki pomoże tej domenie. Dużo zależy od Niemców, to tam domena .eu jest najczęściej rejestrowana, jeżeli będzie odwrócenie się o tej domeny na rzecz nowych gTlds to wyniki europejskiej domeny mogą być słabe.

Domeny globalne w 2014

Należałoby zatytułować bardziej stare domeny globalne. Z opinii najpopularniejszej domenie globalnej będzie się „dobrze wiodło” Choć wydawało się, że nie da się po prostu już tworzyć nowych nazw, gdy liczba nazw wynosi już ponad 110 milionów, Jednak i tak co roku przybywają kolejne domeny .com.  Gorzej z „młodszymi” domenami globalnymi typu .mobi, .name.

 

%d bloggers like this: