Cepiel.pl blog o domenach internetowych, blog o pozycjonowaniu stron

Domena pl w drugim kwartale 2015

rozszerzenie domeny Polski .pl

Domena .pl

Zapraszam do zapoznania się z opracowaniem najnowszego raportu przygotowanego przez NASK a dotyczący domeny pl w drugim kwartale 2015 roku. Już na wstępie można przeczytać, że sytuacja naszej domeny w Q2 2015 była jedna z lepszych od wielu lat. Taki optymistyczne słowo na początek zatem przyjrzymy się jak to wygląda w liczbach.

 

Domena .pl w liczbach stan na Q2 2015

-liczba domen .pl wyniosła 2 593 474

-średnia liczba rejestracji na dzień to 3132

-poziom odnowień wyniósł 61,22%

-liczba abonentów domeny .pl to 976 tysięcy

-liczba domen zwiększyła się o 53 512

Patrząc na te dane widzimy jeden z lepszych kwartałów od wielu lat. Wynik domeny .pl napawa dużym optymizmem. W drugim kwartale nie tylko przybyło 53 512 domeny .pl ale zwracam uwagę na poziom odnowień, który notując wynik 61,22% jest wynikiem dawno nie widzianym na rynku polskiej nazwy. Na taki  poziom odnowień czekaliśmy, uwaga 6 lat. Świadczyć to może o coraz bardziej świadomym rejestrowaniu nazw, czy też pilnowanie by domena nie wygasła.

Liczba nazw domeny .pl w dns

Jak już pisałem wcześniej liczba domen pod koniec drugiego kwartału 2015 roku wyniosła 2 593 474 . Najczęściej wybieraliśmy nazwy domen w domenie głównej np. cepiel.pl było to 72,35 % wszystkich nazw. Dalszy udział to domeny funkcjonalne 22,44% np. cepiel.com.pl, cepiel.net.pl . Małą popularnością w porównaniu z wymienionymi cieszyły się domeny regionalne, które stanowiły 5.21% .

Domeny IDN czyli te z polskimi znakami diakrytycznymi stanowiły 1.73% wszystkich nazw co daje liczbę 44 764.

Pełny raport dostępny jest na stronie NASK pod linkiem http://www.dns.pl/NASK_Q2_2015_RAPORT.pdf

Comments

  1. Witam. Chciałabym założyć własną stronę internetową. Niestety nie wiem z usług jakiego serwisu skorzystać.. Czy serwis nazwa.pl jest odpowiedni? Jeśli nie, byłabym wdzięczna za podpowiedź, który wybrać. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Jowita

    1. Witam. Konkurencja na rynku rejestracji domen jest duża, dlatego nim zarejestrujemy naszą pierwszą domenę sprawdźmy co wpływa na koszt utrzymania domeny http://cepiel.pl/rejestrowanieodnowienie/ile-kosztuje-domena/ . Warto patrzeć na cennik i co ważne nie tylko na koszt rejestracji ale również koszt odnowienia domeny. Można np. zapoznać się z takimi firmami jak ovh.pl aftermarket.pl linuxpl.com…życze sukcesów przy rejestracji domeny 🙂 Warto „popracować” nad wyborem nazwy dla swojego serwisu, bo rozszerzenie rozumiem będzie .pl czy inne?

        1. 🙂 Jeżeli byłyby jakieś inne pytania to prosze śmiało pisać pani Jowito:) Prosze oczywiście się pochwalić swoją stroną jak będzie gotowa 🙂 Wybór .pl jest bardzo dobry, tylko by jakiś fajny wolny adres znaleźć, trochę wysiłku i kreatywności i na pewno będzie dobrze:)

Dodaj komentarz