Domena .pl świętuje 25 lat

Początki polskiej domeny .pl to rok 1990. Gdy 25 lat temu powstawał rejestr domen .pl pewnie dla wielu z Nas o komputerach tylko słyszało, a już zakup to już strefa wielkich marzeń. Nie wspomnę już by ten komputer był podłączony do Internetu. Dziś po ćwierć wieku komputer jest ogólnie dostępny przy szybkich łączach internetowych. Jednak to nie ma być wpis o technologiach w elektronice, ale o domenie .pl.

25 lat domeny .pl

Domena .pl świętuje 25 lat

Jako dokładną datę powstania domeny .pl uznaje dzień 30 lipca 1990 roku. Na rejestrację 1 miliona domen w końcówce .pl potrzeba było 18 lat. Choć na pierwszy milion nazw domen .pl potrzeba było aż 18 lat to już na kolejny miion już nie musieliśmy tak długo czekać. Dziś rejestr domen .pl przekroczył 2.6 miliona nazw z małym choć stabilnym wzrostem.

Życzenia

Skoro mamy jubilatkę to wypada złożyć życzenia. Na pewno chciałoby się życzyć mądrzejszej polityki dla rejestru .pl, tak by brać przykład choćby z rejestru niemieckiego i końcówki .de. Chodzi głównie tutaj o cenę odnowień domeny .pl która wydaję się dość duża, na pewno większa niż odnowienie domen globalnych np. com .info czy wspomnianej domeny krajowej niemiec .de. Niższa cena odnowienia domeny .pl mogłaby wpłynąć pobudzająco i bardziej rozwinąć naszą narodową domenę.

Domena .pl jest 5 lat młodsza od najstarszej domeny. Za pierwszą domenę uznaję się nazwe symbolics.com, która została zarejestrowana w 1985 roku.

%d bloggers like this: