Domena .pl IV kwartał 2014

Domena .pl IV kwartał 2014

Ostatni kwartał ubiegłego roku, dla domeny pl okazał się dobry, podobnie jak cały 2014 rok. Liczba domen .pl sukcesywnie wzrasta, gdzie po raz piąty z kolei liczba nowych rejestracji przekroczyła milion. W całym roku 2014 nowych rejestracji nazw pl mieliśmy 1 028 548 co było wynikiem lepszym o ponad 3 tysiące w porównaniu do roku 2013. Przekroczono poziom 60% jeśli chodzi o odnowienia domeny krajowej pl i dokładnie wyniósł 60,78%, co jest jednym z najlepszych od lat wyników.

Ponad 2.5 miliona domen .pl

W 2014 roku została przekroczona liczba 2.5 miliona nazw, by zamknąć rok wynikiem 2 524 538 aktywnych adresów .pl. W 2014 roku nasz rejestr nazw pl powiększył się o ponad 63 tyiące. Abonentów posiadających przynajmniej jeden adres w końcówce .pl było ponad 947 tysięcy. Średnio na jednego abonenta przypadało 2.66 domen. Są oczywiście abonenci, którzy posiadają w swoich portfoliach setki, a nawet tysiące adresów w polskiej domenie.
Nasza rejestr krajowy domeny .pl jest jednym z większych na świecie. Ponad 2.5 miliona domen .pl daje nam 11 miejsce na świecie, a w Europie zajmujemy 6 miejsce pod względem największych rejestrów krajowych.

Poziom odnowień coraz lepszy

Domena .pl pod względem odnowień ma coraz lepsze dane. Nie jest to jakiś wielki skok, ale wiadać od wielu kwartałów tendencję wzrostową. Świadczyć to może o bardziej przemyślanej decyzji rejestracji nazwy. Duża część, która nie została przedłużona to te zarejestrowane w pierwszym roku. Jeśli, ktoś ma stronę firmy, czy nawet prywatnego bloga, wie, że nie może sobie pozwolić na nie przedłużaniu swojej domeny. Ogólnie poziom odnowień wyniósł 60.78% i był lepszy o 1.82% wciągu dwóch lat.

Podsumowanie

Domena .pl to silna marka, 11 miejsce na świecie i 6 w Unii Europejskiej, pod względem wielkości rejestrów krajowych, jest bardzo dobrym wynikiem. Do tego widać duży potencjał i szansę na powiększenie się rynku domen. Strona internetowa jest co prawda choćby wielu firmach jasną sprawą, ale nie wszyscy widzą jakie plusy przynosi własna witryna w sieci. Strona internetowa jest powiązana z domeną, zatem jeśli jedno się rozwija to ciągnie za sobą to drugie. Oczywiście nie wszyscy wybiorą rozszerzenie z końcówką .pl, ale i tak jest tutaj jeszcze dużo do „ugrania” Na razie nie widać w domenie .pl zagrożeń jakie mogłyby wyniknąć z „nowych domen” i wpłynąć na mniejszą liczbe rejestracji adresów w domenie krajowej.

źródło:raport dt. domeny .pl za IV kwartał dostępny jest na stronie NASK pod adresem:

http://www.dns.pl/NASK_Q4_2014_RAPORT.pdf

%d bloggers like this: