Domena pl drugim kwartale 2014

Domena .pl w drugim kwartale 2014 roku

Drugi kwartał 2014 roku dla domeny .pl okazał się gorszy, jeżeli go porównamy do pierwszego. W poprzednim wpisie z pierwszego kwartału o którym pisałem tutaj  dt. naszej domeny były optymistyczne. Z najnowszym raporcie NASK za wspomniany na początku wpisu II kwartał nie ma już tak optymistycznych informacji. Jeżeli w I kwartał zamknął się liczbą 2 495 705 zarejestrowanych adresów w końcówce .pl to już II kwartał to liczba 2 491 276. Widzimy zatem że nasz rejestr stracił ponad 4 tysiące aktywnych nazw. Co warte podkreślenia wybierali nazwy w głównej domenie .pl, a traciły te w domenach regionalnych typu : pisz.pl, waw.pl,katowice.pl Robiąc jeszcze raz porównanie do I kwartału spadła liczba odnowień, co przyczyniło się do spadku domen. Procentowo poziom odnowień domeny .pl wynosił na koniec czerwca 2014 roku 59,93%.

 

Po jednym słabszym kwartale nie należy wyciągać jakiś daleko idących wniosków. Patrząc w perspektywie dłuższej nazwa .pl ma stabilną pozycję bliską 2.5 miliona adresów. Rozwój rynku domen w Polsce powinien iść wraz z rozwojem gospodarczym naszego kraju. Dlatego zapotrzebowanie na domeny .pl powinien rosnąć, a tym samym ich liczba rejestracji również. Trudno sobie to wyobrazić, ale jeszcze wiele firm nie posiada własnego adresu w sieci.

Najczęściej nazwy .pl są rejestrowane przez abonentów dla swoich przedsiebiorstw, stanowią oni ponad 64%, a pozostała część to osoby prywatne. Pod koniec roku rejestr domen .pl miał ponad 935 tysięcy abonetnów.

%d bloggers like this: