Domena .eu na minusie w 3 kwartale 2013 roku

Nie najlepsze wieści, dla domeny europejskiej .eu można wyczytać z raportu przygotowane przez EURiD za 3 kwartał 2013 roku. Jest to bowiem, kolejny kwartał gdzie domen zarejestrowanych z rozszerzeniem .eu jest mniej. Najnowsze dane przynoszą informacje, że liczba domen zmniejszyła się o 3051 nazw.

Na wykresie przedstawiłem ostatnie 7 kwartałów domeny .eu. Najnowsze dane pokazują, że liczba wszystkich zarejestrowanych nazw domen w 3 kwartale 2013 roku wyniosła 3 miliony 700 tysięcy 189 domen .eu.

Liczba rejestracji domen .EU w poszczególnych kwartałach

Jak widzisz liczba zarejestrowanych adresów w pierwszym kwartale 2012 wynosiła 3 miliony 593 tysiące 299 domen. Rok później liczba da powiększyła się do 3 milionów 722 tysięcy 077 nazw.  Jednak dwa ostatnie zestawienia do spadek i to o ponad 20 tysięcy domen.

Podsumowanie

Domena .eu ma jeszcze jeden kwartał w 2013 do pełnego zestawienia. Jednak patrząc już na te dane, można chyba napisać, że ten rok dla domeny europejskiej nie będzie najlepszy. Pierwszy raz od wielu lat mamy dwa kwartały spadku, nie widać ożywienia. Ostatni kwartał też raczej nie będzie jakiś odbiegający od tych danych.

Niezbyt dobry 2013 rok, a Nowy Rok, też nie napawa optymizmem. Jak pisałem wcześniej, nowe rozszerzenia domen będzie przybywać i to będzie spora konkurencja. Jeszcze rynek domen krajowych może się obronić przed nowymi rozszerzeniami,ale już „eu” , obawiam się, że tutaj może być jeszcze większy spadek. Szansą i zatrzymanie spadku rejestracji jest ostatnia decyzja na otwarcie się na nowe rynki: Norwegii, Islandii, Lichtensteinu

Jeżeli chcecie przeczytać o nowych domenach zapraszam do przeczytania jednego z moich ostatnich wpisów http://cepiel.pl/domeny-wiadomosci/nowe-domeny-czyli-rewolucja-w-domenach/

O nowych domenach będę jeszcze pisał, bo jest to temat bardzo ważny. Na razie to tyle jeżeli chodzi o domenę „EU”

 

Dla zainteresowanych, którzy chcą przeczytać pełny raport odsyłam na stronę EURiD

http://www.eurid.eu/files/publ/Q3_2013.pdf

%d bloggers like this: