Dobry wynik europejskiej końcówki

W tym artykule przyjrzymy się sytuacji domeny .eu w II kwartale 2014 roku. Postaram się odpowiedź na pytanie czy w ten końcówce jest potencjał?Ile jest domen .eu? Czyli ogólnie sytuacja domeny .eu na rynku nazw w pierwszej połowie roku.

Na pierwsze postawione pytanie: jaki potencjał ma domena .eu? Odpowiedź  uzyskamy w dużej mierzę analizując jej wyniki choćby: ile jest domen, ile przybyło nowych nazw, jak się rozwija…

Liczba domen .eu w II kwartale 2014 roku

 

Nazwy z rozszerzeniem .eu w drugim kwartale 2014 roku zanotowały wzrosty. Liczba domen „europejskich” wyniosła w tym okresie 3 825 690 nazw. Oznacza to wzrost o 0.9%  jeżeli będziemy porównywać z pierwszym kwartałem 2014 roku, a 4.2% wzrost jeżeli będzie to okres od II kwartału 2013 roku do II kwartału 2014 roku. Jak te procenty wyglądają w liczbach? W drugim kwartale przybyło ponad 32 tysiące nazw, a patrząc na rok do roku (II kwartał-2013- kwartał II 2014) końcówek .eu jest więcej o ponad 122 tysiące.

Dobre wyniki domeny .eu

Gdy popatrzymy na dane przedsawiające liczbę nowych rejestracji to zobaczymy 12% wzrostu w porówaniu z II kwartałem 2013 roku. Zwiększa się liczba rejestracji przy nie słabnącym wysokim poziomie odnowień tej końcówki.  W drugim kwartale .eu miała wspaniały wynik, gdyż liczba odnowień w tym okresie wyniosła 84%.

Domena .eu domena z potencjałem?

Wracam do pytania postawionego na początku czyli czy w domenie .eu jest potencjał? Tak naprawdę jednoznacznie trudno odpowiedź na to pytanie. Z jednej strony mamy dobre wyniki, wzrost domen, wysoki poziom odnowień, ale z drugiej strony liczba domen .eu nie jest tak duża.  Liczba zarejestrowanych domen 3 825 690  nie robi tak  dużego wrażenia  jeżeli spojrzymy na potencjalny rynek z 500 milionami osobami. W drugim kwartale nie dały się „znać” domenie .eu nowe domeny, ale już III  i kolejny kwartał to coraz większa liczba nowych rozszerzeń dostępnych do rejestracji. Zwiększona konkurencja na rynku domen może być trudniejsza dla .eu niż dla domen krajowych.

Dane przedstawione w tym wpisie pochodzą z raportu przygotowanego przez EURiD a sam raport dostępny jest pod adresem

http://www.eurid.eu/files/publ/Q2_2014.pdf

 

%d bloggers like this: